Oficjalna nazwa pierwszej imprezy to Ogólnopolskie wyścigi motocyklowe na żużlu o Puchar „Gazety Ostrowskiej” i łańcuch miasta Ostrowa i powiatu. Pierwszy turniej rozegrano w niedzielę, 17 września 1950 roku.  Specjalnie wykonany łańcuch według projektu Edmunda Marszałka posiadał złocone herby miast Ostrowa, Odolanowa, Raszkowa i Mikstatu. Pierwszy łańcuch wygrał legendarny Alfred Smoczyk, który kilka dni później zginął w wypadku motocyklowym.

 

Turniej początkowo odbywał się co roku. W historii mamy jednak odnotowane kilkuletnie przerwy w latach 1953-1953, 1960-1965 oraz 1967-1974. Od sezonu 1975 turniej odbywa się cyklicznie każdego roku.

 

Ciekawostkę stanowi fakt, że w 1978 roku, kiedy powrócono do numerowania turniejów, popełniono błąd. Zamiast numeru trzynastego, ówczesna edycja z roku 1978 uznana została za 26.  w historii. Błąd ten pokutuje po dzień dzisiejszy. Oficjalnie w sezonie 2019 rozegrany zostanie 67. Turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Tak naprawdę będą to 53. bądź też 54. zawody w historii, jeśli weźmiemy pod uwagę odwołany z powodu deszczu turniej w sezonie 1974, który był przygotowany, ale ostatecznie nie doszedł do skutku.

 

Bez dwóch zdań, to najstarszy turniej żużlowy w Polsce, rozgrywany po dzień dzisiejszy i drugi pod względem historii w Europie – po Zlatej Prilbie Pardubice. Cieszy się on dużym prestiżem zarówno wśród zawodników jak i kibiców. Przez lata tradycyjnie kończył sezon żużlowy w Polsce. Ostatnio, nie zawsze tak się dzieje. Organizacja turnieju z udziałem światowej czołówki w październiku jest trudna. Coraz częściej turnieje odbywają się w sierpniu lub na początku września.

 

Lista triumfatorów Łańcucha Herbowego jest imponująca. Znajdują się na niej legendy światowego żużla, mistrzowie świata, a także współczesne gwiazdy speedwaya. Tomasz Gollob, Jerzy Szczakiel, Tai Woffinden, Nicki Pedersen, Alfred Smoczyk, Edward Jancarz, Henryk Żyto, Roman Jankowski, Andrzej Huszcza, Zenon Kasprzak, Wojciech Załuski, Jan Krzystyniak, Sławomir Drabik, Sebastian Ułamek, Rif Saitgariejew, Bartosz Zmarzlik, Jarosław Hampel, Piotr Protasiewicz, Rune Holta, Antonio Lindbaeck, Fredrik Lindgren, Niels Kristian Iversen, Grigorij Łaguta czy ostatni zwycięzca Grzegorz Walasek.

 

Po trzy Łańcuchy Herbowe wygrywali Roman Jankowski (1994,1999,2000) oraz Sebastian Ułamek (2001,2003,2005). Trzy razy główne trofeum zwyciężali zawodnicy reprezentujący kluby z Ostrowa (Kazimierz Bentke 1958, Jacek Brucheiser 1981 oraz Marek Garsztka 1992). Rif Saitgariejew, który wygrał Łańcuch Herbowy w 1995 roku, reprezentował wówczas barwy zielonogórskiego klubu.